در این مقاله قصد داریم در رابطه با خرید تیر آهن مطالبی را بیان کنیم و البته اطلاعاتی هم در رابطه با قیمت آن شرح دهیم. اگر قصد دارید در رابطه با ویژگی ها و کاربردهای تیر آهن و همچنین نکاتی که در هنگام خرید آن باید رعایت کنید، اطلاعاتی کامل داشته باشید، پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

خرید تیر آهن

تیر آهن چیست؟

همه ما تا به حال برای حداقل یک بار تیر آهن را از نزدیک دیده ایم، مصالحی فلزی که در ساخت سازه های مختلف به کار برده می شود. تیر آهن باعث می شود که استحکام سازه شما به مقدار قابل توجهی افزایش داشته باشد و این موضوع در هنگام بروز حوادث طبیعی مانند طوفان، سیل و زلزله اهمیت بالایی دارد.

تیر آهن را در ابعاد و اندازه های مختلفی در بازار می توانید خریداری کنید. به این موضوع توجه داشته باشید که کیفیت تیر آهن اهمیت بسیاری دارد و نباید از آن غافل شد. لازم به ذکر است که خرید تیر آهن اهمیت فوق العاده ای در هنگام ساختمان سازی دارد، از این رو در ادامه مطالب دیگری را در رابطه با این موضوع بیان خواهیم کرد.

انواع تیر آهن

به طور کلی تیر آهن را می توان از چندین حالت دسته بندی کرد و انواع مختلفی را برای آن در نظر گرفت. به طور کلی باید بگوییم که تیر آهن ها دو نوع هستند، اولین نوع تیر آهن معمولی است و دیگری با نام بال پهن شناخته می شود. توجه داشته باشید که هر یک از این تیر آهن ها با یک نام اختصاری شناخته می شوند.

تیر آهن های معمولی را با علامت های I و NP می شناسند و برای شناخت تیر آهن های بال پهن از حروف H و IPB استفاده می کنند. البته توجه داشته باشید که همین تیر آهن های معمولی هم با اندازه های بین ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر در بازار موجود هستند و متناسب با نوع سازه خود می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

تیر آهن ها را می توان نسبت به استانداردهایی که دریافت کرده اند هم دسته بندی کرد. به این موضوع توجه داشته باشید که استانداردهای تیر آهن ها جهانی هستند.

  • تیرآهن IPE:

در این استاندارد شاهد ثابت بودن اندازه بال های تیر آهن هستیم. کشور های اروپایی و همینطور کشور ایران برای ساخت تیر آهن ها از این استاندارد تبعیت می کنند که البته کیفیت قابل قبولی هم دارند.

  • تیرآهن INP:

در این نوع از استاندارد باید بگوییم که بال های تیر آهن می تواند تغییر کند و ثبات نیستند. لازم به ذکر است که تیر آهن های کشور چین و روسیه از این استاندارد تبعیت می کنند.

  • تیرآهن IBE:

در این نوع از تیر آهن ها شاهد این هستیم که بال آن ها نسبت به نمونه های دیگر پهن تر است. توجه داشته باشید که این تیر آهن در دو نوع سبک و سنگین به بازار عرضه می شوند.

در هنگام خرید تیر آهن باید به چه نکاتی توجه داشت?

بعد از آن که اطلاعاتی نسبی در رابطه با تیر آهن بیان کردیم، حال قصد داریم به این موضوع بپردازیم که در هنگام خرید تیر آهن توجه به چه نکاتی ضروری است. در ابتدا بای بگوییم که کیفیت یک تیر آهن تاثیر به سزایی بر روی مقاومت سازه شما دارد و بی توجهی به این موضوع می توان عواقب ناخوشایندی را برای شما به دنبال داشته باشد.

به همین دلیل باید در هنگام خرید در ابتدا به کیفیت تیر آهن توجه داشته باشید. برای اطمینان از کیفیت تیر آهن باید به نکات مهمی توجه کنید. در ابتدا استانداردهای تیر آهن را به طور کلی بررسی کنید، در مطالب بالا این استانداردها را شرح دادیم، مطمئن باشید که تیر آهن خریداری شده استانداردهای لازم را داشته باشد. برای اطمینان از این موضوع بهتر است که تیر آهن را از مرکزهای معتبر خریداری کنید.

توجه داشته باشید که در هنگام خرید تیر آهن باید به اندازه آن هم توجه داشته باشید. اندازه تیر آهن را باید با توجه به کاربرد آن مشخص کنید. به شما توصیه می کنیم که در این مورد از مشاوره های متخصص کمک بگیرد و با توجه به تجربه و تخصص آن ها تیر آهنی را خریداری کنید که برای شما بهترین کارایی را دارد.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، قیمت تیر آهن است. قیمت و هزینه در هنگام خرید آهن یکی از اصلی ترین مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید. قیمت یک تیر آهن با توجه به فاکتورهایی مشخص می شود که در ادامه این فاکتورها را به طور کامل شرح خواهیم داد. توجه داشته باشید که در هنگام خرید فریب قیمت ها پائین را نخورید.

در انتخاب مرکز برای خرید تیر آهن به چه نکاتی باید توجه داشت؟

به این موضوع دقت داشته باشید که انتخاب مرکز هم یکی دیگر از نکاتی است که در هنگام خرید تیر آهن باید به آن توجه داشته باشید. متاسفانه شاهد این هستیم که بعضی از مراکز غیر معتبر تیر آهن هایی با کیفیت پائین را به فروش می رسانند و برای فریب مشتری ها هم از قیمت های کم استفاده می کنند.

این در حالی است که عکس این موضوع هم صدق می کند. در مواردی شاهد این هستیم که مرکز های غیر معتبر تیر آهن هایی با کیفیت بالا را با قیمتی بسیار بیشتر از مقدار تصویب شده به فروش می رسانند. به همین دلیل برای آن که از کیفیت تیر آهن و همینطور از قیمت خود اطمینان داشته باشید، انتخاب یک مرک معتبر اهمیت بالایی دارد.

قیمت تیر آهن

قیمت روز تیر آهن

در انتها باید بگوییم که در هنگام خرید تیر آهن قیمت آن چگونه مشخص می شود. قیمت تیر آهن با توجه به کیفیت، استاندارد آن، اندازه تیر آهن، نرخ ارز و مرکز خرید مشخص می شود. به همین دلیل نمی توانیم مبلغ خاصی را برای آن در نظر گرفت و به ذکر همین موارد گفته شده در بالا بسنده می کنیم.